Osted Antik & Design
præsenterer
Forsiden >> Portal kategorier   >>  Møbler, ældre og antik   >>  Opbevaringsmøbler   >>  Emne nr.: 546957  Send os en E-mail

Empire Kommode - Mahogni - Buende front - 1820
Flot stand

main

main sub: 1 sub: 2 sub: 3 sub: 4 sub: 5
En Empire kommode af poleret mahogni med en buende front fra omkring 1820'erne er et fantastisk eksempel på klassisk og elegant møbeldesign fra den tidlige 1800-tallet.

Mahognitræ er et eksklusivt træ med en rig og dyb farve, der giver møblet en luksuriøs og fornem udstråling. Den polerede overflade fremhæver træets naturlige skønhed og giver kommoden et elegant udseende.

Den buende front på kommoden tilføjer en blød og harmonisk kurve, der blødgør det ellers rene og stilfulde design. Dette element er typisk for Empire-stilen, der ofte inkluderede buede linjer og symmetri.

Kommoden fra omkring 1820'erne er et eksempel på kvalitetsmøbler fra den tid, hvor håndværket og detaljerne var i højsædet. Empire-stilen var kendetegnet ved solidt håndværk og omhu i udførelsen af møblerne.
Mål i cm: H:82 B:71 D:45,5

Lager: 0
Solgt
Kontakt
Udstiller:
Osted Antik & Design
Skelvej 7
Osted
4320 Lejre

Tlf: 46 49 61 51
Tlf: 40 26 19 94
fax: 46 49 61 47

E-mail til udstiller
info@osted-antik.dk
Se varen i udstillers eget katalog

www.osted-antik.dk

Medlem af:
Kunst, Antik & Design Ringen

kadlogotxt